Co obnáší předání firmy

převod podílu sro, vypořádání sjm obchodní podíl, zprostředkování prodeje firmy, sjm a podnikání, rozdíl mezi sjm a podílovým vlastnictvím, převod spoluvlastnického podílu do sjm, převod obchodního podílu v sjm, vypořádání sjm a obchodní podíl, předání firmy

Před předáním firmy novému majiteli jsou otázky, na které je vhodné si odpovědět. V tomto článku vám přiblížíme možnosti předání firmy, včetně nejvhodnějšího postupu během samotného procesu.

Obvykle bývá důvodem majitele firmy touha po odpočinku, či rozdělení svého času do více odvětví, než je jeho firma. Předání nemusí být kompletní. Například předání menšinového podílu zajistí majiteli legální kontrolu nad podnikem. Velkou otázkou zůstává, komu firmu předat.

 

Možnosti předání firmy

Jsou tři hlavní možnosti, komu firmu předat. V rodinné firmě se často majitel s tímto problémem obrací na své potomky, kterým může firmu předat. Je ovšem možné, že jsou dosud nezletili, nebo neprojevují o firmu dostatečný zájem. 

K výhodám předání firmy potomkům je možnost zavedení takzvaného rodinného holdingu. Mladá krev také má tendence nebát se tolik nových výzev a trochu více riskovat, což může posunout firmu o úroveň dál a připravit jí na přežití do generace další.

Další možností je předání firmy managementu firmy. Tato možnost má výhodu v letitých zkušenostech managementu v interním fungování firmy a tudíž nemusí představovat přílišnou změnu pro ostatní zaměstnance.

Poslední možností je prodej firmy kompletně novému majiteli, který vidí ve firmě potenciál a přeje si buď pokračovat v zajetých kolejích firmy, nebo kompletně inovovat přístup k podnikání.

 

Otázky před předáním:

Jsem si jistý/á výběrem nástupce?

Využil/a bych služeb poradenských firem?

Pokud předávám firmu rodině, vím, co je to rodinná ústava a co obsahuje?

Jak chci, aby vypadal výsledek předání?

Je nyní vhodná doba pro všechny zúčastněné?

Kontakt

Chcete zde publikovat článek, nebo získat zpětný odkaz?

Kontaktujte nás e-mailem: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.