Jak vypadá robotické pracoviště?

Stále více firem používá pro práci robotické pracoviště. Robot se používá například pro moderní metody svařování, kde provádí svařovací a řezací operace a další procesy s maximální nosností. 

Co je to robot? 

Robot je mechanicko-elektronické zařízení, jehož úkolem je nahradit nebo podporovat člověka při provádění dané činnosti. Jeho doménou je automatická práce nebo chování vyplývající z předchozího programování ho pro danou činnost. Roboti spadají do řady velmi odlišných kategorií, od průmyslových robotů, přes lékařské, mobilní nebo dokonce kuchyňské roboty až po humanoidní roboty (připomínající vzhled a chování člověka). Robot je auto, může být dokonce autonomní, tj. Vybaveno „inteligetní“, schopností rozhodovat. Každý typ má své vlastní úkoly a způsob jednání vytvořený tvůrcem. 

Robotické pracoviště

A jak vypadá robotické pracoviště?  Obvykle zahrnuje:

  • svařovacího nebo jiného robota
  • zdroj energie se systémem podávání drátu
  • otočný stůl, točna nebo polohovadlo
  • periferní zařízení, která zahrnují čisticí stanice a antikolizní systémy
  • zabezpečení, tj. světelné závěsy, oplocení, senzory, kontrolky a tlačítko pohotovostního režimu. 

Kvalitní svařovací robot se vyznačuje nejvyšší přesností polohování svaru a vysokou opakovatelností svarového spoje ± 0,1 mm (umístění a rozměry svaru). Práce tohoto robota velmi silně optimalizuje naše výrobní a svařovací procesy, které se liší od tradičního svařování. Co nám robotické pracoviště dává? Větší rychlost svařování, minimalizaci rizika popálení elektrickým obloukem, není třeba měnit dráty často a šetří tak pohled svářeče. Robotické svařovací stanice jsou přesnost, přesnost a opakovatelnost.

Roboty a automatizace procesů získávají v našem světě stále více prostoru a technologie neustále postupuje, takže můžeme očekávat další rychlý vývoj v této oblasti strojírenství. Můžeme s jistotou říci, že žijeme v éře robotizace, která přináší tolik naděje a strachu.

Kontakt

Chcete zde publikovat článek, nebo získat zpětný odkaz?

Kontaktujte nás e-mailem: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.