Jaký je rozdíl mezi firemním a státním dluhopisem?

Calculator, Calculation, Insurance, Finance, Accounting

Ve světě investování je spousta informací a názvů které v běžném životě mohou mít jiný význam a můžou být tedy matoucí. V tomto článku Vám přiblížíme rozdíl mezi firemním a státním dluhopisem.

Dluhopis je cenný papír vydávaný emitentem za účelem odkupu věřitelem na předem určenou dobu, po kterou se emitent váže k pravidelnému vyplácení úroků po dobu před zpětným odkupem dluhopisu.

Obecně se dluhopisy dělí podle několika faktorů. Podle vydavatele (emitenta), podle doby splatnosti, typu zúročení a podle zajištění. Dnes se zaměříme na dělení dluhopisů podle jejich vydavatele.

 

Kdo dluhopis vydává

Emise dluhopisů, neboli jejich vydávání je proces vytvoření cenných papírů a jejich odsouhlasení úřadem. Tyto dluhopisy mohou být tedy odkoupeny věřitelem - investorem - a podle svých specifikací jsou vypláceny pravidelné úroky emitentem až do doby zpětného odkupu dluhopisu.

Státní dluhopisy - vydávané státem, obecně spojené s nízkým rizikem, úroky vyplácí ČNB a jejich investiční výnosy jsou použity například pro úpravu infrastruktury, nebo ke snižování státního dluhu.

Municipální dluhopisy - také známé jako komunální, vydávané obcemi a fungují přibližně stejně jako státní

Podnikové/firemní/ korporátní dluhopisy - tyto dluhopisy jsou vydávané samostatnými správními jednotkami, firmami. Jejich riziko bývá sice vyšší, než u státních dluhopisů, ale také poskytují vyšší výnos. 

Další dva druhy dluhopisů jsou bankovní, tedy vydávané bankami a pokladniční poukázky.

 

Tipy pro investování

Jako každá investice, dluhopisy mají své výhody a nevýhody. Nepatří mezi rizikové, jako jsou například akcie, jejich likvidita je značně závislá na typu dluhopisu a jejich zisky jsou obecně nižší. Pokud ale rozšiřujete své investiční portfolio a chcete mít ve svém repertoáru investice, které jsou spojované s větší jistotou, dluhopis je dobrá volba. 

Nikdy nevkládejte všechny své finance do jedné investice. Je vhodné své peníze - ty které máte za účelem investování - rozdělit do tří skupin, různých poměrů a investovat do tří různých směrů. Těchto směrů může být víc a více se štěpit, ale nedoporučuje se mít méně než tři investiční směry. 

 

Kontakt

Chcete zde publikovat článek, nebo získat zpětný odkaz?

Kontaktujte nás e-mailem: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.