Bez rukavic na jízdní kolo nelez

castelli rukavice

V nedávné době jsem napsat větší množství článků o cyklistickém oblečení. Však to cyklisti znáte, dresy, kalhoty nebo kraťasy. Bohužel jsem zapomněl na velmi důležitý a mnohdy podceňovaný doplněk cyklistického oblečení a tím jsou rukavice. Ty bychom neměli zapomínat ať už jedeme na kterémkoliv kole a kdekoliv. Pojďme se společně podívat, jak vybrat ty pravé.

Rukavice plní hned několik důležitých funkcí, které přispívají ke zvýšení bezpečnosti sebe i okolí. Jedná se zejména o:

  1. Minimalizování sklouznutí rukou při jízdě,
  2. Ochrana dlaně při pádu,
  3. Ochrana před vznikem otlaků a vibracemi,

Jak vybrat rukavice?

Při příchodu do specializované prodejny vám bude položena otázka, zda chcete rukavice, které chrání celé prsty nebo jenom dlaň, tedy dlouhé nebo krátké. V tomto případě byste se měli rozhodnout subjektivně, protože jde o to, který typ se vám líbí nebo vyhovuje. Cyklisté sáhnou po dlouhé variantě v chladnějším počasí nebo ve chvílích, kdy potřebují v terénu chránit i prsty proti odření. Krátké rukavice jsou v kurzu v letních dnech, kdy lépe odvětrají dlaň.

Dalším parametrem je velikost, ta musí být tak akorát. Proč? I když máte ruce v rukavicích, musíte mít cit pro ovládání kola, proto je nutné, aby rukavice nebyly příliš volné nebo těsné. Obecně však platí, že vybíráme rukavice spíše těsnější, protože většina modelů má tendenci se roztáhnout vlivem používání. Pokud máte dva favority a nemůžete se rozhodnout, je čas, kdy se zaměříte na detaily, které vám zvýší komfort. Vyšší modely bývají opatřeny speciálním proužkem jemné textilie, do které si můžete otřít pot z obličeje nebo stahovacím páskem, pomocí kterého docílíte lepší fixace.

Gelové rukavice

Použití gelu bylo zpočátku na sedlech, v posledních pár letech se objevuje i v oblečení, standardně tak můžete mít výstelku kalhot nebo kraťas. Rukavice ale nezůstaly zapomenuty, a tak jsou k dostání v gelové variantě. Gel je velmi příjemný, dokonale tlumí vibrace a rázy při jízdě, bohužel však značně snižuje citlivost a ovladatelnost řídítek. Proto jsou vhodnější spíše pro rekreační cyklisty a jezdce na skládacích elektrokoloběžkách, než pro profesionály.

Nejmodernější rukavice

U nejdražších modelů se můžete setkat s nejmodernější technologií, tzv. Body geometry. Co to je? Jedná se o technologii, která vznikla za spolupráce předních výrobců cyklistického oblečení a fyzioterapeutů. Rukavice označeny tímto štítkem respektují anatomii těla a zohledňují zatížení těla při jízdě na kole. U rukavic se jedná o výstelku malíkové strany dlaně, které mají zabránit nepříjemnému brnění dlaně, které je velmi časté.

Hledáte-li rozumný kompromis, podívejte se na Castelli rukavice.

Kontakt

Chcete zde publikovat článek, nebo získat zpětný odkaz?

Kontaktujte nás e-mailem: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.