Jak vybrat vodovodní baterii

instalatérský materiál

Výběr vhodné vodovodní baterie není jednoduchý, na trhu je opravdu velké množství výrobců a jen kvalitní instalatér se v tom vyzná. Proto zde uvedu pár rad, kterými je dobré se řídit při výběru baterií.

Co je to vodovodní baterie?

Není baterie jako baterie, pojem vodovodní baterie označuje ovládací zařízení potrubních rozvodů kapalin, nejčastěji vody ať už pitné nebo užitkové. Pokud ještě nerozumíte, jedná se o zařízení, s jehož pomocí dovedete ovládat vodovod, pouštět/ zastavovat nebo regulovat proud. Jak jsem naznačil v úvodu, trh s tímto sortimentem je opravdu široký.

Základní rozdělení baterií:

  1. Umyvadlové,
  2. Sprchové,
  3. Vanové,
  4. Bidetové.

Je zcela pochopitelné, že tyto parametry nejsou jediné, existují také nástěnné, stojánkové nebo pod omítkové vodovodní baterie. při výběru je nutné sledovat tzv. rozteč! Proč? Baterie jsou vyráběny ve dvou základních velikostech, v řeči čísel 100 mm nebo 150 mm. V moderních stavbách se setkáte pouze s prvním zmíněným rozměrem, tedy 150 mm.

Pákové baterie

Určitě každý z vás má doma "pákovku". Tyto baterie se vyznačují jednoduchým ovládáním a dlouhou životností, čím si vysloužily svou oblibu. Dovede si představit něco jednoduššího než to, že vám z baterie vytéká již namixovaná voda? Já osobně tedy ne. Mixování vody se provádí pomocí kartuše, skládající se vzájemně se překrývajících keramických destiček s otvory, které regulují průtok teplé a studené vody.

Pákové baterie jsou náchylné na nerovnoměrnost tlaku v potrubí, poté dochází k nerovnoměrnému pohybu páky a následně špatné regulaci průtoku a teploty. Nejprodávanějším typem jsou "pákovky" s průměrem kartuše 35 mm.

Termostatické baterie

Nejmodernějším typem vodovodních baterií jsou termostatické, ty jsou vybaveny termostatem, na kterém si nastavíte teplotu a zároveň proud. Termostat si poté upraví průtok teplé a studené vody a v se o nic nestaráte. Mnoho baterií má přednastavenou teplotu 38 °C, kterou však můžete měnit, musíte však stisknout pojistku!

Zdá se vám, že těch informací bylo mnoho a netroufáte si objednat novou vodovodní baterii? Nevadí, můžete využít služeb specializovaných firem, které mají široký sortiment instalatérského materiálu.

Pokud vám nejde jen o teplou, ale i o studený vzduch, potom se jistě už poohlížete po kvalitních klimatizacích. Ty existují i ve formě instalace do bytového prostředí, kde nijak neruší plynulý provoz domácnosti. Klimatizace do bytu je nyní možné sehnat i s montáží a případným servisem.

Kontakt

Chcete zde publikovat článek, nebo získat zpětný odkaz?

Kontaktujte nás e-mailem: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.