Fasádní hliníkové systémy – budoucnost stavebnictví

Fasádní hliníkové systémy

Kola dělají auto a fasáda pro změnu dům domem. My zůstaneme u fasády a projdeme si jednotlivé druhy, které dnes můžete sehnat. Při výběru nového kabátku pro váš dům si přejeme, aby i po letech vypadala stále jako nová, tedy měl dlouhou životnost. Moderním trendem je fasádu ještě zateplovat, abychom zamezili únikům tepla z domu. Na trhu existuje téměř nepřeberné množství omítek a barevných palet, pojďme si to projít.

Co je to fasáda?

Fasádou je vnější strana budovy, zejména pak její konečná úprava. Její celistvost je pravidelně narušena okny a vchody a členěna různými architektonickými prvky, například římsou. I na samotné fasádě najdete rozdíly, tzv. hlavní fasáda bývá honosnější a architektonicky propracovanější než boční a zadní fasády, a to z logického úhlu, průčelí vidíme na první pohled. Mnohé fasády mají historickou hodnotu a jsou památkově chráněné jako kulturní památky..

O důležitosti fasády není třeba pochybovat, vrhněme se na jednotlivé druhy a materiály, které lze použít. Výběr je velmi široký, můžeme si například vybrat cihly, dřevo, beton nebo sklo.

Druhy fasád

Na trhu se můžeme setkat s dvěma základními druhy fasádních systémů:

  • kontaktní,
  • bezkontaktní.

Kontaktní fasádní systémy, jsou systémy, které se upevňují pomocí lepidla přímo na obvodovou konstrukci domu. Na tento izolační materiál je však nutné položit krycí vrstvu v podobě omítky. Na omítku se musí aplikovat ochranný nátěr nebo obklad. Omítky se nejčastěji zhotovují ze speciálních omítkových směsí a vody. Aditiva dodávají omítkám speciální vlastnosti.

Druhou skupinu fasádních systémů můžeme shrnout pod jednotný název bezkontaktní. Co si pod tím představit? Jedná se o tzv. zavěšené fasády. Nejčastějším důvodem, proč ji použít je snaha o zvýšení estetické hodnoty domu.

Druhy omítek

Další množství vrásek na čele vám způsobí výběr omítky, ten je totiž nevyčerpatelný. Ve vzornících totiž narazíte na rozdíly v zrnitosti nebo barvě. Nejpoužívanějším typem je tenkovrstvá omítka.

Dělí se na:

  1. Minerální omítky - Výhody = vysoká paropropustnost a poměrně nízká cena
  2. Organické omítky - Výhody = vysoká odolnost vůči mechanickému poškození a prasklinám.
  3. Silikonové omítky - Výhody = dlouhá životnost a barevná stálost.
  4. Silikátové omítky - Výhody = velmi používaná variantou, avšak náročná pro přípravu podkladové vrstvy.

Hliníkové fasády

Tyto fasádní hliníkové systémy umožňují řešit rozmanité tvary prosklených stěn a světlíků. Fasády z hliníku a skla charakterizuje moderní architektura, čímž kladou důraz novým projektům a stavbám. Široká škála variant umožňuje navrhnout a vyrobit optimální řešení pro každý typ stavby.

Fasádní hliníkové systémy

Kontakt

Chcete zde publikovat článek, nebo získat zpětný odkaz?

Kontaktujte nás e-mailem: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.