Nejvyšší dovolená rychlost – ukazatele rychlosti

měření rychlosti

Jezdíte rádi rychle? Proti gustu..., však to dál znáte. Musíte však počítat, že vás to může vyjít draho. Proč? Policisté se na rychlou jízdu zaměřují skoro nejvíc, ze všech ostatních deliktů, které můžete způsobit za volantem. Používají k tomu všechny možné prostředky. Dnes si jich pár uvedeme.

Jak se měří rychlost?

Na našich silnicích můžete potkat pouze radarové nebo laserové měřiče. Velmi častým typem je tzv. Stacionární radar. Ten vás změří pouze na jednom konkrétním bodě. Tento bod bývá nejčastěji několik desítek metrů před samotným radarem, tedy tou „budkou“. Dalším typem je podstatně sofistikovanější tzv. úsekové měření. Celý princip je takový, že jakmile projedete vstupní branou je pořízen záznam a po celou dobu průjezdu daným úsekem jste měřeni. Jakmile projedete koncovým bodem úseku, je vám na základě dráhy a času vypočtena průměrná rychlost. Pokud jste jeli rychleji pořízený snímek je odeslán do systému, ze kterého vám přijde krásná fotka s výzvou o zaplacení pokuty.

Kromě těch stožárů a budek u silnice vás mohou změřit přímo policisté, tzv. mobilní radarem nebo automobilem s radarem. V prvním případě se jedná o přenosná zařízení v druhém o vestavěný dnes už neviditelný systém v policejních Škodovkách. Výstupem z obou radarů je buďto fotografie nebo videozáznam s aktuálním datem a rychlostí. Tento záznam je jasným důkazem při jakémkoliv přestupkovém nebo soudním řízení.

měření rychlosti

Informační měření v obcích

Boj s vysokou rychlostí nesvádějí pouze policisté. Mnoho obcí chce vynucením dodržování maximální povolené rychlosti zvýšit bezpečnost chodců a cyklistů na obecních silnicích. Proto se uchyluje k tzv. informační měření rychlosti. Nejedná se o nic jiného, blikající tabule při vjezdech do obcí nebo měst. O informaci směrem k řidiči se stará LED panel (matice), který zobrazující vaši aktuální rychlost. Překročíte-li rychlost, zobrazí se hláška „Zpomal“ nebo u některých verzí například zamračený smajlík. V poslední době se začaly objevovat také informační, které rozpoznají a přečtou vaši SPZ, kterou zobrazí s aktuální naměřenou rychlostí.

 

Kontakt

Chcete zde publikovat článek, nebo získat zpětný odkaz?

Kontaktujte nás e-mailem: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.